• Książki
 • Pomysł na prezenty świąteczne? Inspirujące książki!

  Grudzień to miesiąc upływający pod znakiem porządków, przygotowań do świąt i… poszukiwania prezentów. Najlepszym pomysłem na prezenty świąteczne są… Inspirujące książki oczywiście! 🙂 Przygotowałam dla Was listę 10 książek dla małych i dużych. Idealnie sprawdzą się na Mikołajki czy pod choinkę. Inspirujące, rozwijające i edukacyjne, czyli dla każdego coś książkowego! 🙂

  Zdjęcie pomysł na prezenty świąteczne

  Poszukiwanie pomysłów na prezenty świąteczne to nie lada wyzwanie. Ja zazwyczaj kupuję je z dużym wyprzedzeniem. Zwykle są wśród nich książki. Dlaczego według mnie to jeden z najlepszych prezentów? Edukują, rozwijają, mogą zmieniać spojrzenie, nawyki, życie na lepsze, mają wartość ponadczasową. Jeśli nie wierzysz, bo ostatnia książka, którą czytałaś była szkolną lekturą, znajdź coś w temacie, który Cię interesuje i sprawdź! Czytanie dla przyjemności to zupełnie inne czytanie niż to z obowiązku. Oto, jakie perełki książkowe udało mi się upolować w tym roku. 🙂

  Książki dla dzieci

  Zacznijmy od książek dla dzieci. Moi chłopcy mają 5 i 8 lat. Książki czytamy im od najmłodszym lat i staramy się robić to codzienne. Młodszy nie pójdzie spać dopóki nie przeczytamy mu choć kilku stron, więc myślę, że bakcyla już złapał. 😉 Starszy powiedział ostatnio, że uzależnił się od książek (obecnie pochłania 7 książkę Neli również na przerwach w szkole!).

  Ogromnie cieszy mnie, że mam w domu dwóch miłośników książek! To dowód na to, że czytanie od najmłodszych lat przynosi efekty. Przeczytaj również – Jak wychować miłośnika książek?

  Książki dla chłopców dobieram według ich zainteresowań w danym okresie. 5-latek uwielbia Reksia, więc tutaj wybór był stosunkowo prosty. Starszy syn interesuje się zwierzętami i jest typem małego odkrywcy. Oto, co wybrałam dla nich w tym roku.

  Pomysł na prezenty świąteczne – książki dla 8-latka:

  1. „Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach” Druvert Helene

  Zdjęcie Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach Druvert Helene
  Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach Druvert Helene

  To swego rodzaju atlas ludzkiego ciała, który pozwala zajrzeć „do środka” człowieka. Dziecko poznaje budowę najważniejszych organów. „Otwiera głowę” i widzi, co jest w środku. Może zajrzeć do serca, brzucha, płuc itd.

  Genialnie wykonana i nie bez powodu wyróżniona na prestiżowych targach książki dziecięcej w Bolonii! Idealna dla dzieci w wieku szkolnym. Mnie osobiście zachwyciła pomysłowością i wykonaniem!

  2. „Zwierzaki świata” Martyna Wojciechowska

  "Zwierzaki świata" Martyna Wojciechowska

  Martynę Wojciechowską do tej pory mój 8-latek znał jako autorkę audiobooka „Dzieciaki świata”. Gdy dowiedział się, że jest jej książka o zwierzakach powiedział: „chce ją przeczytać!”. Tym sposobem jeden prezent mam. 😉

  3. „Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki

  "Afryka Kazika" Łukasz Wierzbicki

  Trzecia książka to prezent urodzinowy, który czeka w kolejce do przeczytania, bo wiecie najpierw Nela ;). Postanowiłam Wam ją pokazać, bo myślę, że również będzie świetnym pomysłem na prezent świąteczny dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

  Opowiadania zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach 30-tych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Znajduje się na złotej liście książek polecanych dzieciom.

  4. Książki Neli (wszystkie części)

  Na prezent świąteczny dla dzieci we wczesnym wieku szkolnym polecam Wam również wspomniane książki Neli. Starsze części można kupić już za nieco ponad 20 zł!

  To pierwsza seria książek, która wciągnęła mojego syna i kilku jego kolegów z klasy. Pierwszą Nelę czytałam razem z moim 8-latkiem i powiem Wam, że dla mnie również była bardzo ciekawa.

  Kiedyś jedna dziewczynka rozmawiając ze mną o Neli powiedziała, że jej książki są tak napisane, że jak je czyta to sobie wyobraża jakby tam była. To chyba najlepsza recenzja. 🙂

  Mój syn po przeczytaniu kolejnych części robi sobie notatki i rysuje nowo poznane zwierzęta.

  Książki Neli są super z kilku powodów:

  • ilość tekstu w stosunku do ilości zdjęć to 1:1, więc czyta się szybko, a to robi wrażenie na dzieciach, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem
  • można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o świecie, więc są idealne dla małych odkrywców
  • zawierają ciekawe zdjęcia, ilustracje, mapy i kody, które można skanować za pomocą odpowiedniej aplikacji i oglądać krótkie filmiki z podróży.

  Pomysł na prezenty świąteczne dla 5-latka:

  5.Reksio. Dobranocka wszech czasów” Maria Szarf

  "Reksio. Dobranocka wszech czasów" Maria Szarf

  To książka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeśli jeszcze nie macie choć jednej części w swojej kolekcji to polecam Wam na najbliższą okazję. Satysfakcja u małego słuchacza gwarantowana. 😉

  6. „Reksio. Księga wiedzy” Beata Dawczak, Izabela Spychał

  Dla nieco młodszych około 4-letnich odkrywców polecam księgę wiedzy, z której przedszkolak dowie się m.in. czym różnią się pory roku czy jak żyją mrówki w mrowisku.

  Przeczytaj również jak wybrać najlepszy prezent dla dziecka i czym się przy tym kierować.

  Książki dla dorosłych – pomysł na prezenty świąteczne z duszą

  7. „Silna i szczęśliwa” Marta Borelius

  To książka szwedzkiej dziennikarki naukowej, która wybrała się w niezwykłą podróż w poszukiwaniu sposobów na… antyzapalny styl życia. Idealna dla osób interesujących się zdrowym stylem życia lub dla tych, które chcemy tematem zdrowia zainteresować.

  Jak napisane jest w jednej z recenzji autorka podpowiada jak komponować zdrowe posiłki, planować aktywność i żyć pełnią życia.

  Sama jestem jej bardzo ciekawa, bo ma wiele pozytywnych opinii. Będzie prezentem dla bliskiej mi osoby. Ja również mam ją w planach czytelniczych na najbliższy rok. 🙂

  8. „Moc pozytywnego myślenia” N. V. Peale

  To książka z obszaru rozwoju osobistego. Moim zdaniem każdy człowiek powinien kilka takich przeczytać od czasu do czasu. O tej słyszałam już tyle pozytywnych opinii, że nie mogłam się powstrzymać i postanowiłam ją kupić. To kolejna pozycja na mojej liście książek do przeczytania w 2020 roku. 😉

  9. „Dziecko z bliska” Agnieszka Stein

  To książka, którą przeczytałam jakieś dwa lata temu. Jeśli zastanawiasz się nad prezentem świątecznym dla rodziców dziecka w wieku przedszkolnym to „Dziecko z bliska” będzie idealne. Książka pomaga zrozumieć wiele zachowań naszych dzieci i wychowywać w duchu rodzicielstwa bliskości.

  10. „Dziecko z bliska idzie w świat” Agnieszka Stein

  A dla rodziców dzieci, które wkrótce opuszczą przedszkole i pójdą do szkoły idealnym prezentem świątecznym będzie kolejna książka psycholog Agnieszki Stein. Autorka pisze w niej m.in. o adaptacji szkolnej, funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej i mądrym wspieraniu dziecka na kolejnym, nowym etapie życia.

  Książki to dobry pomysł na prezent świąteczny nie tylko dla osób czytających, ale również dla tych, które zapomniały lub jeszcze nie wiedzą, jak wiele przyjemności daje czytanie książek w interesujących nas tematach.

  Wiele osób ma negatywne skojarzenia z książkami jeszcze z czasów szkolnych. Może pora je zmienić? A co Ty dodałabyś do tej listy? Jestem bardzo ciekawa Twoich propozycji. Daj proszę znać w komentarzu do tego artykułu.

  Będzie mi również bardzo miło, jeśli udostępnisz go u siebie, aby inspirował więcej osób do spotkania z książką. Z góry dziękuję. 🙂

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o