• Książki dla dzieci
 • Jak się uczyć w polskiej szkole?

  Twoje dziecko mówi, że szkoła go wkurza? Jest coraz bardziej zniechęcone? Nie wie, jak się uczyć, by osiągać lepsze wyniki i narzeka na nadmiar materiału do opanowania? A może świetnie radzi sobie w szkole, ale spędza nad książkami dużo czasu? Książka Mikołaja Marceli „Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać”, o której piszę w tym artykule, pomoże mu to zmienić.

  Mikołaj Marcela - Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

  Gdy otrzymałam propozycję napisania recenzji wspomnianej książki, nie zastanawiałam się długo. Już po opisie na okładce wiedziałam, że jest to lektura, która z pewnością przyda się mojemu 11-letniemu synowi. Gdy mu o niej powiedziałam, stwierdził, że chętnie przeczyta. Za mną większa część książki i już mogę napisać, że to jedna z tych, którą przeczytać powinien każdy uczeń w wieku 10 lat plus.

  Jako copywriterka nie mogę nie docenić autora za język – lekki, konkretny, przeplatany historiami i ciekawostkami sprawia, że czyta się świetnie. Druga kwestia to tematy, które autor porusza. Moim zdaniem niezwykle ważne. Chcesz wiedzieć jakie? Czytaj dalej!

  Jak się uczyć – o tym jest ta książka!

  Książka Mikołaja Marceli to świetny przewodnik pomocny w zrozumieniu współczesnej szkoły bez przynudzania i długich wywodów. Esencja, konkret te słowa najlepiej oddają to, co w niej znajdziesz. Na wstępie mowa jest o początkach szkoły w obecnym kształcie i tym, dlaczego współczesna młodzież nie czuje się w niej dobrze. W dalszej części autor pisze również o tym:

  • jakie metody wykorzystywać, by uczyć się efektywniej, lepiej zapamiętywać i nie spędzać długich godzin nad książkami,
  • na jakie portale zaglądać, by uczyć się z wartościowych źródeł w internecie,
  • jak działa mózg, przyswajając wiedzę,
  • jak zamienić naukę w zabawę.

  Rozwój osobisty – jak pomaga w nauce

  Innym ważnym tematem poruszonym w książce jest rozwój osobisty młodego człowieka. Okazuje się, że sama znajomość metod ułatwiających przyswajanie wiedzy to za mało. Aby nauka była efektywna, Twoje dziecko potrzebuje zadbać również o obszary takie jak:

  • sen,
  • aktywność fizyczna,
  • zdrowa dieta.

  Z tej książki dowie się, dlaczego są one tak ważne i nie będzie to wykład, brzmiący jak nudne kazanie wszechwiedzącego dorosłego.

  Mikołaj Marcela pisze również o tym, jak pracować nad pewnością siebie. Inne ważne wątki to:

  • szczęście,
  • stres,
  • optymizm,
  • odporność psychiczna,
  • praktyka wdzięczności.

  Jestem przekonana, że świadomość i wiedza w tym temacie pomogą Twojemu dziecku łatwiej przejść przez okres nauki, dorastania i poszukiwania swojego miejsca w świecie.

  Dla kogo jest ta książka?

  Książka adresowana jest do nastolatków. Już sama szata graficzna jest ciekawa i zdecydowanie odbiega od standardowych książek:

  • różne wielkości czcionek, dla podkreślenia tego, co ważne,
  • kolorowe wyróżnienia,
  • obrazowe grafiki,

  …pokazują, że autor użył sposobów przekazywania wiedzy, o których pisze w książce, w praktyce jej tworzenia.

  Mimo że książka napisana jest z myślą o dzieciach i nastolatkach, według mnie zdecydowanie powinni przeczytać ją również rodzice. Dlaczego? By lepiej zrozumieć problemy szkolne swoich dzieci i ich przyczyny.

  Niekiedy jest tak, że w naszym przekonaniu dzieci są leniwe i nie chce im się uczyć. Jednak nic nie dzieje się bez powodu. Często to właśnie szkoła, nauczyciele, sposoby nauczania swoją formułą nie przystają do rzeczywistości i skutecznie zniechęcają do nauki. Czy wiesz, że szkoła w obecnym kształcie powstała 200 lat temu! Od tamtej pory niewiele się w niej zmieniło. Mikołaj Marcela porównuje ją do fabryki, w której uczeń jest produktem do obróbki niczym na linii produkcyjnej, co jakiś czas poddawanym testom jakości (sprawdzianom). Zmiana podejścia do nauki, sposobów uczenia się i zadbanie o obszary kluczowe do efektywnej nauki to prywatna rewolucja, którą pomoże Ci przeprowadzić wspomniana książka. Nie dokonasz jej w szkole, ale możesz to zrobić w swoim domu. Jeśli chcesz wiedzieć jak, przeczytaj książkę Mikołaja Marcela i podaruj ją swojemu dziecku.

  Jesteś ciekawa, co na jej temat powiedział mój syn? Stwierdził, że jest przydatna i warto ją przeczytać, bo pokazuje fajne podejście do szkoły. Z pewnością za jakiś czas dopiszę tutaj opinię jeszcze jednej młodej czytelniczki, która już czeka na swoją kolej.

  Gdybym wiedziała, jak się uczyć…

  Podsumowując, gdybym w czasach szkolnych dostała do przeczytania tę książkę i miała wiedzę w niej zawartą, jestem przekonana, że moja nauka wyglądałaby zupełnie inaczej. Nie wymagała tyle czasu i energii. Dlatego szczerze polecam.

  Nie zatrzymam tej książki dla siebie. Puszczę ją dalej w świat do bliskich mi rodziców dzieci w wieku szkolnym. Uważam, że wiedza w niej zawarta to świetny drogowskaz dla każdego młodego człowieka.

  Tobie polecam również książkę „Włam się do mózgu” Radka Kotarskiego, o której pisałam w artykule -> „Włam się do mózgu”, czyli mamo, tato naucz mnie jak się uczyć skutecznie!

  https://gdziekupic.to/buybox.html?id=1814&oid=168475664

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o