• Mamy zdanie
  • Jak zbudować w dziecku pewność siebie – 10 sposobów

    Jak zbudować w dziecku pewność siebie? To pytanie zadaje sobie chyba każda mama i niejeden tata. Postanowiłam zgłębić temat. Owocem jest ten artykuł, w którym przedstawiam 10 sposobów na zbudowanie pewności siebie u dziecka. Jesteście ciekawe? Zapraszam do lektury!

    Jak zbudować w dziecku pewność siebie?

    Pewność siebie to moim zdaniem kluczowa „supermoc”, którą możemy podarować naszym dzieciom. Przyda się na każdym etapie życia zarówno kilkulatkowi poznającemu świat, nastolatkowi szukającemu swojej drogi i dorosłemu.

    Niewątpliwie znając swoją wartość, możemy iść przez świat w poczuciu, że mamy tę moc i damy sobie radę nawet w obliczu napotkanych trudności. Oto, co możesz zrobić, by tak było!

    Czym dla mnie jest pewność siebie?

    Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym jest pewność siebie. Dla mnie osoba pewna siebie:

    • zna swoją wartość
    • jest sobą
    • lubi siebie
    • nie musi nikogo udawać, aby zaimponować otoczeniu
    • jest niezależna od ocen innych i opinii z zewnątrz
    • zna swoje mocne strony
    • błędy traktuje jako okazję do nauki
    • nie zadziera nosa i traktuje innych ludzi na równi.

    Jeśli chcesz, aby ten opis dotyczył również Twojego dziecka, czytaj dalej!

    Jak zbudować w dziecku pewność siebie? Wszystko zaczyna się w dzieciństwie!

    Proces budowania pewności siebie zaczyna się już w dzieciństwie. To rodzice są osobami, z którymi dziecko jej najsilniej związane, którym wierzy i ufa do pewnego momentu bezgranicznie. Słowa zasłyszane w dzieciństwie pozytywne lub negatywne często zostają z nami na całe życie!

    Pozytywne wzmocnienia pomagają w chwilach zwątpienia/zniechęcenia!

    Budowanie pewności siebie u dziecka – 10 sposobów, by robić to dobrze

    1. Przytulaj

    Przytulanie to bliskość, czyli naturalna potrzeba każdego z nas, sposób na okazywanie uczuć i budowanie relacji. To także poczucie bezpieczeństwa, które jest tak bardzo potrzebne, by zbudować u dziecka pewność siebie .


    2. Słuchaj

    Słuchanie dziecka to wyraz naszego zainteresowania nim samym i jego światem. To bardzo ważne, by wiedzieć, co dziecko interesuje, co jest dla niego ważne, jakie ma problemy.

    Dzieci słuchane chętniej dzielą się swoim światem z rodzicami, jeśli Ci traktują ich sprawy poważnie, nie bagatelizują ich problemów, nie pouczają, ale zwyczajnie słuchają. Uważne słuchanie buduje kontakt i relację.


    3. Wspieraj/kibicuj

    W trudnych chwilach wspieraj, kibicuj, okazuj zrozumienie słowami: „widzę, że jesteś smutny, zdenerwowany, zły, że się boisz”. Daj dziecku poczuć, że jesteś osobą, na której wsparcie może liczyć w każdej sytuacji, do której może zwrócić się z każdym problemem.

    Kibicuj w trudnych momentach. W ten sposób dajesz mu siłę i przywracasz wiarę w siebie.


    4. Nie porównuj

    Mam dwoje rodzeństwa i nigdy nie doświadczyłam porównywania, za co jestem ogromnie wdzięczna moim rodzicom. Porównując dzieci ze sobą, pokazując im, że są w czymś gorsze, zawstydzając, nie motywujemy ich do zmiany i poprawy, a wręcz przeciwnie:

    • niszczymy ich poczucie własnej wartości (dziecko słyszy „nie jesteś tak dobry, jak brat/siostra”, „jesteś kiepski”)
    • wprowadzamy niepotrzebną rywalizację między rodzeństwem, co może prowadzić do kłótni
    • psujemy wzajemne relacje.

    Gdy porównując dzieci, dodajemy epitet, np. głupku, sieroto, ośle, to nasze słowa bolą jeszcze bardziej. Myślę, że równie mocno, jak klaps!


    5. Doceniaj/chwal

    Dziecko, które jest doceniane, chwalone za trud, wysiłek, starania, próbę buduje w sobie zaufanie i szacunek do samego siebie.

    Pochwały „podlewają” wewnętrzne poczucie własnej wartości i sprawiają, że pewność siebie rośnie. Ważne, aby były one szczere, a nie wypowiedziane z nadmiernym, nieadekwatnym do osiągnięcia zachwytem. Starsze dzieci wyczują nieszczerość!

    Jak zatem chwalić? Opisując to, co widzimy. Nie zawsze musimy powiedzieć, że rysunek jest piękny. Możemy również docenić trud, pracę, poświęcony czas, świetny dobór kolorów.

    „Cały świat będzie im mówił, co robią źle – głośno i często. Nasze zadanie polega na tym, aby im powiedzieć, co robią dobrze.”

    A. Faber, E. Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.”

    6. NIE BIJ!

    Bicie to poniżanie dziecka. Niszczy poczucie własnej wartości, a w dalszej perspektywie również pewność siebie. Daje dziecku odczuć, że nie spełnia oczekiwań rodziców, jest złe, małowartościowe.

    Zanim uderzymy dziecko, pomyślmy czy same byłybyśmy skłonne do współpracy, gdyby ktoś nas bił? Jakie myśli i uczucia pojawiłyby się w naszej głowie?

    Bicie to często karanie dziecka za to, że zachowuje się jak… dziecko! Za to, że nie jest dojrzałe emocjonalnie, bo nie jest dorosłym! Za to, że nie potrafi inaczej okazywać emocji, jak tylko na swój dziecięcy sposób.

    Przeczytaj również artykuł: Nie bij! Wytłumacz!


    7. Poświęć czas i uwagę

    Uwaga ze strony rodziców to zaspokojenie „potrzeby bycia widzianym i słyszanym” (*źródło A. Stein „Dziecko z bliska”). To dla dziecka znak, że jest ważne i wartościowe.

    Uwaga zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i akceptacji. Daje dziecku poczucie, że jest ważne i jego zdanie się liczy. Dziecko, które czuje się bezpieczne, z większą ochotą poznaje świat i jest pewniejsze siebie.


    8. Kochaj bezwarunkowo

    Nawet, gdy targają nami złe emocje, gdy jesteśmy złe na dziecko, nie powinno ono słyszeć słów „mamusia Cię nie kocha”. Dziecko potrzebuje czuć, że miłość rodzica jest bezwarunkowa.

    Powiedzmy dziecku, że nie podoba nam się jego zachowanie, słowa, że chcielibyśmy, aby znalazło inny sposób na okazywanie złych emocji. Pomysły na radzenie sobie z nimi można spisać lub narysować na kartce.

    Poczucie bezwarunkowej miłości to dla dziecka fundament, na którym buduje pewność siebie. Fundament, który pozwala mu wzrastać silnym i pokonywać przeszkody i trudności!


    9. Nie krytykuj

    Krytyka rujnuje poczucie własnej wartości, zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Krytyka + negatywne epitety niszczą pewność siebie podwójnie!

    „Dzieci, które są często krytykowane, nabierają przekonania, że cokolwiek zrobią, będzie źle, że nie ma sensu próbować, bo na pewno nie poradzą sobie z zadaniem.”

    A. Stein „Dziecko z bliska idzie w świat”

    10. Pozwól odkrywać świat!

    W budowaniu pewności siebie niezwykle ważne jest dawanie dziecku swobody adekwatnej do wieku. Pozwól mu:

    • wspinać się
    • „kombinować” (oczywiście w granicach bezpieczeństwa i pod kontrolą)
    • sprawdzać/testować
    • robić jak najwięcej samemu.

    To sprawi, że przekona się o swojej sile, uwierzy w siebie i swoje możliwości. Dzieci nieustannie wyręczane, które często słyszą: „daj, zrobię to lepiej, szybciej itp.”, czują się kiepskie i niedoskonałe.

    Jak zbudować w dziecku pewność siebie – już wiesz, więc działaj!

    Budowanie pewności siebie to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień. Wymaga czasu, uwagi i „podlewania” dobrem, z którego mały człowiek czerpie energię i coraz bardziej upewnia się, że ma tę moc!

    Wszystkie popełniamy w tym procesie błędy. Żadna z nas nie jest doskonała. Nie mamy wpływu na przeszłość, ale mam wpływ na nasze przyszłe słowa, zachowania, gdy znamy ich konsekwencje.

    Wiesz już jak zbudować w dziecku pewność siebie. Wykorzystaj tę wiedzę w praktyce! Trzymam za Ciebie i siebie kciuki! Powodzenia! 🙂

    Spodobał Ci się artykuł? Daj znać w komentarzu. A może coś dodałabyś do mojej listy?

    W wolnej chwili zajrzyj na mój fanpage na Facebooku i polub moją stronę, a nic Cię nie ominie. Bądźmy w kontakcie!

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Sennik
    6 miesięcy temu

    Dziękuję za tekst. Chociaż zastanawiam się czy nadmiar chwalenia też nie zaszkodzi (uzależnienie od motywacji zewnętrznej).