• Książki
 • Książka, która pomoże Twojemu nastolatkowi przygotować się na dorosłość

  Nie wiem, jak i kiedy to się stało, ale od dwóch lat jestem mamą nastolatka. 😉 A skoro tak, to zachodzi potrzeba aktualizacji wiedzy. Tym bardziej ucieszyło mnie, gdy odezwała się do mnie Gaja Grochocka z wydawnictwa You&YA z propozycją recenzji kolejnej książki Mikołaja Marceli „Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość”. Czy warto przeczytać? Czego można się z niej dowiedzieć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.  

  Wiek nastoletni, czyli okres dojrzewania to czas dużych zmian w życiu i zachowaniu dziecka. I choć osobiście jeszcze ich nie doświadczam, wolę się przygotować zawczasu i stawiam na świadome rodzicielstwo. Pomagają mi w tym książki. O jednej z nich zaraz opowiem Ci więcej.

  Dla kogo jest ta książka?

  Książka Mikołaja Marceli „Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość” skierowana jest do nastolatków. Jak możemy przeczytać na okładce to mapa, która pozwala bezpiecznie dotrzeć do dorosłości. Dlaczego polecam ją również rodzicom (nie tylko mamom!)? Bo pomaga zrozumieć zachowania nastolatka. Świadomość tego, co dzieje się z jego umysłem, ciałem, z czym może borykać się w tym okresie, pomaga włączyć empatię i wyłączyć w sobie dorosłego, który wszystko wie lepiej i chętnie powie, jak żyć.

  O czym jest ta książka?

  Wiesz już dla kogo jest ta książka, to pewnie chciałabyś dowiedzieć się również, o czym jest. To poradnik i przewodnik z obszaru rozwoju osobistego, pomocny w samopoznaniu, zrozumieniu swoich reakcji, zachowań i starcie w dorosłość. Twój nastolatek i Ty dowiecie się z niej:

  • z czego wynika brak samokontroli,
  • co dzieje się z mózgiem człowieka w okresie dojrzewania,
  • skąd te silne emocje,
  • dlaczego nastolatkowie mają niski poziom empatii (nie to nie jest ich zła wola i nie mają Cię w d… nosie!).

  Gdy już dowiecie się, jak przebiega rozwój psychiczny w tym okresie, kolejne rozdziały książki dają wiedzę o tym, co zrobić, by jak najlepiej przejść przez ten czas i:

  • wykorzystać potencjał, który ma każdy z nas,
  • rozpoznać swoje talenty, które nie zawsze są oczywiste,
  • dostrzec swoje mocne strony i lepiej poznać siebie.

  Twój nastolatek, a może również i Ty (bo może jeszcze tego nie wiesz) dowiecie się również:

  • w czym pomaga praktykowanie wizualizacji,
  • jak pracować nad zmianą niekorzystnych nawyków,  
  • dlaczego dobrze pielęgnować w sobie ciekawość i uwaga! Być dziwakiem!

  Nie zabrakło również tematu nowych technologii, wśród których niemalże od małego wzrastają nasze dzieci. Mikołaj Marcela podpowiada, jak z nich korzystać, by się rozwijać oraz jak przygotować się na dorosłość i wybrać swoją zawodową drogę, by czerpać z niej satysfakcję w dorosłym życiu.

  Twój nastolatek dowie się również, jak dbać o swoje samopoczucie, dobrostan, co na nie wpływa, dlaczego dobrze jest dbać o siebie oraz jak ogromną moc ma w życiu optymizm. Przeczyta również o pewności siebie, a także o tym, co robić, gdy tracimy nad sobą panowanie (ta wiedza niewątpliwie przyda się także rodzicom 😉).

  Tego w wielkim skrócie i wiele więcej dowiecie się z książki Mikołaja Marceli „Wszystko, czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość”. Wbrew pozorom to stosunkowo nowa wiedza, do której nasi rodzice nie mieli dostępu. W efekcie często wychowywali nas, stosując metody swoich rodziców, a naszych dziadków. A ponieważ czasy się zmieniają i nastolatki też, dobrze być na bieżąco.

  Książka Mikołaja Marceli okiem mamy i 12-letniego syna

  Jako mama, która przeczytała kilka książek o rozwoju osobistym, jestem przekonana, że właśnie takie lektury pomagają wychować mądrych, świadomych siebie i swoich mocnych stron dorosłych na miarę obecnych i przyszłych czasów. Myślę, że dobrze do niej wracać, by co jakiś czas odświeżać wiedzę. I choć z pewnością nie unikniemy wpadek i błędów, bo nikt z nas nie jest doskonały, świadomość i wiedza zapalą w odpowiednim momencie czerwoną lampkę, a my zatrzymamy się na chwilę refleksji, zanim zbyt gwałtownie zareagujemy na zachowanie naszego nastolatka i popsujemy sobie z nim relację.

  Mój syn jest jeszcze w trakcie czytania, ale po lekturze kilku rozdziałów powiedział – „lubię takie książki, tak fajnie napisane, a nie jak podręczniki”. Myślę, że to zdecydowanie słowa uznania dla autora i języka, jakiego używa. Jako copywriterka zdecydowanie wystawiam 6 z plusem za język. Świetnie, lekko i szybko się czyta.

  Gdy Twoje dziecko nie lubi czytać…

  Co jeśli Twoje dziecko nie lubi czytać, bo… szkoła go do tego skutecznie zniechęciła? Poczytaj mu mamo, tato! Myślę, że będzie to wspaniale spędzony wspólnie czas i okazja do rozmowy na tematy, które być może nie przyszłyby Ci do głowy.

  Dostęp do wiedzy o wychowaniu jest dziś ogromny i szkoda z niego nie skorzystać. W przypadku wychowywania dzieci zdecydowanie lepiej uczyć się z mądrych książek niż na błędach.

  Recenzję wcześniejszej równie dobrej książki Mikołaja Marceli „Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać” przeczytasz tutaj.

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o