• Ciekawe miejsca
 • Polska Chorwacja – czy znasz to piękne miejsce?

  Wiosna w pełni. Ptaki śpiewają, pachnie świeżo skoszona trawa, wszystko rośnie i kwitnie! Jednym słowem najlepsza pora na rodzinne wyprawy. 🙂 Dwa tygodnie temu było zoo, a w minioną niedzielę odwiedziliśmy kolejne piękne miejsce, którego dotąd nie znałam. Zapraszam Was na małą wycieczkę do Polskiej Chorwacji.

   

  Piękne niedzielne popołudnie, ciepło, słonecznie, raj na ziemi! Gdybym miała dom być może przeleżałabym je w ogrodzie z książką, ale mieszkamy w bloku… Jak się okazuje ma to jednak swoje plusy. 😉 W naszym przypadku działa bardzo mobilizująco. Gdy pogoda dopisuje szukamy pięknych miejsc, które warto odwiedzić z chłopcami.

  Wyprowadziłam się na Śląsk blisko 15 lat temu. Wtedy kojarzył mi się z fabrykami, brudnym powietrzem i równie brudnymi familokami. Jednak zmieniłam zdanie. Owszem są miejsca, które pozostawiają wiele do życzenia, ale jest też, i tu może Was zaskoczę, mnóstwo zieleni i pięknych miejsc! Wystarczy wiedzieć, gdzie ich szukać. Mam nadzieję, że uda mi się pokazać Wam kilka z nich na blogu podczas nadchodzących wakacji.

  Polska Chorwacja

  Miejsce, które odwiedziliśmy nazywane jest przez miejscowych Polską Chorwacją, a że byliśmy na Chorwacji w zeszłym roku mogę potwierdzić – podobieństwo jest uderzające. Przypomina okolice Wodospadów Krka (fotorelację z Chorwacji znajdziesz tutaj.)

  Polska Chorwacja to Park Gródek w Jaworznie. Powstał on w miejscu dawnego wydobycia dolomitu zalanego przez wodę. I właśnie woda, a konkretnie jej lazurowy kolor i otaczająca ją zieleń sprawiają, że jest tu bardzo malowniczo. Paradoksalnie, niszczycielka działalność człowieka sprawiła, że powstało tu jedno z najpiękniejszych miejsc w województwie śląskim.

  Miasto postanowiło stworzyć tu strefę rekreacji. Dookoła jeziorek utworzono alejki spacerowe z punktami widokowymi. Są trasy rowerowe, altanki, ławeczki i pomost – największa atrakcja dla dzieci, które mogą pomoczyć sobie nogi wśród pływających ryb.


   

  Z uwagi na to, że woda w tym miejscu słabo się czyści obowiązuje zakaz kąpieli, chyba, że chcecie ponurkować! 🙂 Ponieważ woda osiąga miejscami głębokość 20 metrów powstało tu centrum nurkowe. Na dnie zbiornika znajdują się koparki i maszyny zalane przez wodę.

  Poniżej kilka zdjęć z Polskiej Chorwacji.

   

   

   

   


   
  Piękne miejsca często są tuż obok nas o godzinę, dwie drogi stąd. Warto ich szukać, bo potrafią zaskakiwać. Park Gródek w Jaworznie dołącza do naszej kolekcji pięknych miejsc w Polsce. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie go odwiedźcie. A jakie miejsce Ty mogłabyś mi polecić? Daj znać w komentarzu.

  3
  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
  2 Comment threads
  1 Thread replies
  0 Followers
   
  Most reacted comment
  Hottest comment thread
  3 Comment authors
  MamaSpaceChorwacjaMarissa C Recent comment authors
    Subscribe  
  najnowszy najstarszy oceniany
  Powiadom o
  Marissa C
  Gość

  Niesamowite miejsce!

  Chorwacja
  Gość

  No i mamy 2 Chorwację w naszym kraju, świetnie nie wiedziałem o tym. Trzeba tam się jak najszybciej wybrać 🙂