• W co się bawić?
 • DIY – Strój karnawałowy ala Darth Vader

  Karnawał w pełni, a dla naszych dzieci to czas balów karnawałowych. Dziś pokażę Wam mój pomysł na strój ala Darth Vader, który może stworzyć każda z Was samodzielnie lub z niewielką pomocą krawcowej.

   

  Za kogo chcesz się przebrać w tym roku na bal karnawałowy? – spytałam mojego starszaka. W odpowiedzi usłyszałam: Za Dartha Vadera! I chociaż nie jestem miłośniczką „Gwiezdnych Wojen”, nigdy ich nie widziałam, zresztą mój syn też nie 😉 i raczej nie obejrzę, zgodziłam się, bo czego matka nie zrobi dla swojego dziecka. Ma być Darth ok, będzie Darth!

  Wkrótce okazało się, że strój ala Darth Vader to chyba jeden z najprostszych, jaki można zrobić, a jeśli masz maszynę do szycia i odrobinę umiejętności sprawa staje się jeszcze prostsza.

  Baza

  Gdy usłyszałam Darth Vader zaczęłam zastanawiać się, co moglibyśmy wykorzystać z tego, co mamy w domu i co ewentualnie sami możemy zrobić? Szybko okazało się, że mamy prawie wszystko, a za niewielkie pieniądze, jakie przeznaczyłam na kawałek czarnego materiału, strój stał się kompletny.

  Postać Dartha Vadera jest ogólnie rzecz biorąc czarna, gdy przejrzeliśmy szafę okazało się, że mamy czarne spodnie, czarną bluzkę, więc baza już była. Potrzebowaliśmy jeszcze kilku elementów.

  Maska i miecz

  Maskę mamy od dawna, bo syn bardzo je lubi i co chwilę wymyśla inne. Za oryginalną maskę Dartha Vadera w sklepie trzeba sporo zapłacić, a zrobiona samemu z brystolu jest moim zdaniem dużo wygodniejsze niż plastikowa i oczywiście tańsza.

  Zrobienie miecza świetlnego zleciłam mężowi. Użył do tego niewielkiej latarki, białej plastikowej rurki PCV, którą można kupić w sklepie budowlanym, święcącej diody wraz z zasilaniem z dekoracji świątecznej np. plastikowej choinki i dobrej taśmy klejącej. Na jednym końcu rurki przymocował latarkę, na drugim diodę z zasilaniem. Nasza maska i miecz wyglądają tak:

   

  Potem stwierdziliśmy, że nasz miecz w przedszkolu mógłby nie przetrwać próby sił i być niebezpieczny dla innych dzieci, gdyby ktoś pomachał nim zamaszyście :). Dlatego na bal będzie miecz nieświetlny zrobiony z podłużnego balona, ten z całą pewnością będzie bezpieczny. Przepisy na miecz z balona znajdziecie tutaj (wersja łatwiejsza) lub tutaj (wersja trudniejsza).

  Peleryna

  Wzór na pelerynę znalazłam w Internecie, kupiłam 1 mb czarnego materiału i uszyłam ją w jedno popołudnie. Była to pierwsza rzecz, jeśli chodzi o garderobę, jaką kiedykolwiek uszyłam. Wykrój wyglądał tak:

  Materiał złożyłam na pół wzdłuż jego szerokości. Odrysowałam z luźnej bluzy kształt wokół szyi i ramion, potem narysowałam linie rozchodzące się na dół na szerokość 1 m, uzyskując w ten sposób kształt trapezu. Wycięłam go i uzyskałam dwa takie same elementy. Pozostało jeszcze ustalenie odpowiedniej długości, aby peleryna nie była za długa i zaokrąglenie dołu, aby uzyskać ładniejszy kształt. Złożyłam obie warstwy wzdłuż środka i tak złożony materiał zaokrągliłam na rogach tnąc jednocześnie wszystkie warstwy.

  We fragmencie materiału, który miał być przodem, pogłębiłam wykrój pod szyją i rozcięłam go na środku od góry do dołu. Tak powstał przód płaszcza. Zszyłam boki i wykończyłam brzegi. Wokół szyi wszyłam tasiemkę, aby można było zawiązać pelerynę. Efekt końcowy wygląda tak.

   

  Masz inne pomysły na ciekawe stroje karnawałowe? Napisz koniecznie w komentarzu 🙂

  Podobny artykuł:

   

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o