• Moje handmade
 • Dekoracje świąteczne DIY

  Chcesz mieć oryginalne, efektowne i niedrogie dekoracje świąteczne? Zrób je sama! Dziś kilka pomysłów na świąteczne dekoracje DIY, które sprawią, że Twój świąteczny wystrój będzie niepowtarzalny i przede wszystkim Twój!

  Święta tuż tuż, ale u mnie choinka jeszcze nieubrana. Nie robię tego zbyt wcześnie z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że gdy ubieram ją tuż przed świętami, piekąc przy tym, ciasteczka zaczynam czuć prawdziwie świąteczny klimat. Drugi powód jest bardzo prozaiczny – żywe choinki lubią się sypać, a nie chciałabym, aby w święta moja choinka była łysa. 😉

  W tym roku po raz pierwszy postanowiłam samodzielnie zrobić świąteczne dekoracje, do których wykorzystałam częściowo to, co można znaleźć w naturze + kilka innych kupionych dodatków. Do stworzenia moich dekoracji użyłam: szyszek, gałązek żywej choinki, ozdobnego złotego papieru do pakowania prezentów (mój pochodzi z Ikei), kleju Magic, który skleja niemalże wszystko, złotej farby w sprayu, lampek świątecznych mini led (kupionych w Biedronce), które działają na baterie.

  Taka gwiazda!

  Mój złoty papier idealnie pasował mi na gwiazdki, więc przygotowywanie dekoracji zaczęłam od nich. Do zrobienia przestrzennej gwiazdy potrzebne są dwa kwadraty tej samej wielkości. Im większy kwadrat tym większa wyjdzie gwiazda, jej rozmiar możemy sobie wyobrazić patrząc na przekątną kwadratu. Po sklejeniu gwiazdka wychodzi niewiele mniejsza.

  Krok 1

  Kwadrat składamy na pół i rozkładamy, potem znowu na pół wzdłuż drugiego boku i również rozkładamy. To samo robimy po obu przekątnych. W ten sposób zagięcia wyznaczą nam linie, wzdłuż których będziemy nacinać i składać gwiazdę.

  Krok 2

  Nacinamy kwadrat do środka (mniej więcej do połowy) w 4 miejscach wzdłuż linii zagięcia wszystkich boków. Tak jak na zdjęciu.

  Krok 3

  Zaginamy do środka nacięte części tworząc trójkąty, które będą ramionami naszej gwiazdy.

  Krok 4

  Trójkąty sklejamy ze sobą klejem i w tym momencie powstają nam 4 przestrzenne ramiona pierwszej gwiazdy.

  Krok 5

  W ten sam sposób robimy drugą gwiazdę, a następnie sklejamy je ze sobą płaskimi stronami.

  Gwiazdki można położyć na stroiku lub przymocować do nich nitkę i powiesić na choinkę. Według mnie wyglądają bardzo efektownie.

  Świąteczna rozeta

  Kolejnym ciekawym pomysłem jest zrobienie rozety, małe mogą posłużyć jako dekoracje na choinkę czy do stroika, duże idealnie nadają się do powieszenia np. w oknie. Może pamiętacie, jak kiedyś w czasach szkolnych robiło się papierowe serwetki? Świąteczne rozety robi się w podobny sposób.

  Krok 1

  Z ozdobnego papieru wycinamy prostokąt (mój miał wymiary ok. 8/60 cm), z którego robimy tzw. harmonijkę.

  Krok 2

  Jeden koniec harmonijki ścinamy ukośnie, a na jej brzegu wycinamy wzorki.

  Krok 3
  Przeszywamy igłą i nitką prostą część harmonijki, a jej końce sklejamy ze sobą i gotowe.

  Papierowa bombka

  Papierowa bombka jest nieco trudniejsza w wykonaniu, ale uważam, że warta zachodu, nawet jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie idealna, za drugim z pewnością pójdzie lepiej, a jest naprawdę efektowna. Bombka podobnie jak rozeta powstaje z prostokąta. Jej wykonanie zaczynamy również od zagięcia go w harmonijkę. Następnie po wewnętrznej stronie papieru rysujemy na harmonijce równe trójkąty. Harmonijkę zginamy wzdłuż dłuższego boku, a następnie zaginamy po liniach narysowanych trójkątów. Dół i górę przeszywamy igłą i nitką, a końce harmonijki sklejamy ze sobą. Po dokładną instrukcję wykonania odsyłam TUTAJ. Efekt końcowy wygląda tak:

  Anioł

  Anioł jest dziecinnie prosty i powstaje ze sklejonych ze sobą pasków. Tutaj instrukcja nie jest potrzebna wystarczy przyjrzeć się zdjęciu. Anioły bardzo ładnie wyglądają również, gdy są białe wykonane ze zwykłego papieru do drukarki.

  Skarby z lasu

  Do świątecznych dekoracji warto również wykorzystać to, co możemy znaleźć dookoła nas, np. szyszki. Pomalowane złotą farbą w spray nabierają wyjątkowo świątecznego wyglądu. Można je zastosować zamiast bombek na choinkę lub do stroików przyklejając je ciepłym klejem lub wspomnianym klejem Magic.

  Mini światełka maxi efekt

  Na koniec chciałam Wam polecić małą rzecz, która robi maxi wrażenie. Widziałam ją już wcześniej w Biedronce, ale wtedy pomyślałam sobie: „To teraz takie światełka robią? Już nawet im się chce zrobić izolacji na kabel tylko zwykły drut?”

  Kilka dni później mnie oświeciło, gdy zobaczyłam jak jedna florystka robiła piękny świąteczny stroik z użyciem takich właśnie lampek mini led. Okazało się, że srebrne druciki idealnie kryją się między gałązkami, są delikatne, a włącznik z bateriami można łatwo ukryć. Wróciłam raz jeszcze i kupiłam! 😉

  Wyglądają one tak:

  A tutaj efekt końcowy.

   

  Mam nadzieję, że mimo świątecznego zabiegania znajdziecie chwilę czasu na zrobienie dekoracji. Bawcie się dobrze! 🙂

  Na koniec chcę Wam życzyć wspaniałych świąt pełnych ciepła, miłości i rodzinnej atmosfery i do zobaczenia w Nowym Roku! 🙂

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o