• Mamy zdanie
 • Zabawa ważna sprawa, czyli rodzicu pobaw się!

  Ulubione zajęcie naszych dzieci, które nam – dorosłym wydaje się czasem mało istotne, błahe, bo wykonywane jest dla samej przyjemności jego wykonywania. Bywa postrzegana jako strata czasu, który lepiej poświęcić, w przypadku dorosłych, np. na pracę, która daje wymierne korzyści czy, w przypadku dzieci, na zajęcia dodatkowe – im więcej tym lepiej, bo dziecko nie może się nudzić i marnować swojego potencjału. Zabawa, bo o niej mowa, co daje dzieciom i dlaczego jest tak potrzebna również nam – dorosłym? 

   

  Mamo! Pobaw się ze mną!

  „Mamo! Pobaw się ze mną!”, jak często słyszymy te słowa? Wołamy dziecko na obiad, a ono się bawi, chcemy wyjść z domu, a ono się bawi, wołamy do kąpieli, a ono dalej się bawi! Nam – dorosłym trudno zrozumieć, dlaczego dziecko nie potrafi oderwać się od zabawy, jednak gdy sami robimy to, co lubimy również trudno nam przestać. Dla przedszkolaka ważniejsza od mycia, sprzątania czy jedzenia jest zabawa!

  Z perspektywy dorosłego zabawa może być stratą czasu w rzeczywistości odgrywa ona decydującą rolę w rozwoju dziecka. Dlaczego? Dla dziecka zabawa to nauka! Podczas niej uczy się np. rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach z rówieśnikami. Wspinanie, skakanie, ściganie to doskonalenie swoich umiejętności, ale również budowanie pewności siebie, gdy uda się coś zrobić, narysować, nauczyć. Takie małe sukcesy budują poczucie własnej wartości.

  Zabawa na świeżym powietrzu daje swobodę i przestrzeń niezbędną do rozwoju. Zabawa rozwija wyobraźnię i kreatywność. Często to, co nam – dorosłym wydaje się bałaganem dla dziecka jest kreatywną zabawą. Ono w tym bałaganie jest szczęśliwe, bo wszystko, ma pod ręką. 🙂 To, co dla nas jest zwykłą wieżą z klocków, w wyobraźni dziecka może być zupełnie czymś innym.

  Dzieci uwielbiają bawić się z rodzicami, lecz my nie zawsze mamy ochotę na dziecięce zabawy. Zmęczenie, bałagan, pośpiech, mnóstwo rzeczy do zrobienia, jak tu się bawić? Jednak, mimo wszystko, warto poświęcić dziecku choć 10 minut dziennie na zabawę. Wspólna zabawa to okazja do nauki. Możemy wtedy rozmawiać, tłumaczyć, odgrywać scenki zabawkami. To także okazja do umacniania wzajemnych relacji i wspaniały sposób na wspólny relaks. Podczas zabawy choć na chwilę możemy zapomnieć o codziennych obowiązkach.

   

  Zamiast zabawy

  Obecnie alternatywą dla swobodnej zabawy stają się zajęcia dodatkowe. Myślimy sobie, po co ma tracić czas biegając po przysłowiowym podwórku i bawiąc się patykiem? Lepiej zapiszę je na zajęcia dodatkowe, tam przynajmniej się czegoś nauczy. Zdarza się, że pojawia się w nas poczucie winy, że nasze dziecko nie chodzi na żadne zajęcia dodatkowe lub na mniejszą ilość niż dziecko znajomych. Zapominamy o tym, że dla dziecka zabawa to bezcenny czas!

  Czy sami nie czujemy się najbardziej szczęśliwi właśnie wtedy, gdy mamy pełną swobodę działania i możemy spędzać czas tak, jak mamy na to ochotę? To właśnie swobodnej zabawy brakuje dziś dzieciom najbardziej, nam zresztą także.

   

  Zabawa ważna sprawa!

  Dla nas – dorosłych czas na zabawę, nie tylko tą z dzieckiem, po woli staje się luksusem. Zmęczenie, pośpiech, nadmiar obowiązków. Są takie dni, gdy nie mamy najmniejszej ochoty na zabawę, ale gdy te dni zaczynają zamieniać się w miesiące, a nawet lata, to poziom naszego zadowolenia z życia zaczyna drastycznie spadać. Nie samą pracą żyje człowiek. Dlaczego zabawa jest równie ważna dla dorosłego?

  1. Zabawa to okazja do odstresowania się, ucieczki od codziennego zabiegania,
  2. Zabawa pozwala zobaczyć to, co jest naprawdę ważne – wspólny czas z bliskimi, gdy razem robimy różne fajne rzeczy i naprawdę czujemy, że jesteśmy jedną rodziną,
  3. Zabawa to okazja do okazywania sobie uczuć, przytulania, rozmowy,
  4. Zabawa u dorosłych, podobnie jak u dzieci, przyczynia się do wzrostu kreatywności, ponieważ poprzez zabawę relaksujemy się, zbieramy siły, a nasz mózg zaczyna lepiej pracować,
  5. Zabawa poprawia nasze zdrowie, podczas niej pozbywamy się napięcia związanego ze stresem, a dodatkowo, np. grając w piłkę doświadczamy ruchu na świeżym powietrzu,
  6. Zabawa edukuje również dorosłych, np. takie Centrum Nauki Kopernik – zabawa i nauka dla małych i dużych,
  7. Zabawa sprzyja odkrywaniu świata, tak wiele jeszcze o nim nie wiemy,
  8. Zabawa pozwala spojrzeć na wszystko z dystansu,
  9. Z zabawą wiążą się najpiękniejsze wspomnienia.

  Gdy byliśmy dziećmi uwielbialiśmy się bawić. Czy dziś, jako dorośli, nadal pamiętamy o tym, jak ogromną rolę odgrywa ona w naszym życiu? Czy pielęgnujemy w sobie wewnętrzne dziecko i potrafimy cieszyć się jak dzieci? Mam nadzieję, że tak. To co ruszamy do zabawy? 🙂

  Wpis powstał na podstawie książek:

  • G. McKeown – „Esencjalista. Mniej, ale lepiej.”
  • J. Alexander, I. Dissing Sandahl – „Duński przepis na szczęście”.

   

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o