• Książki dla dzieci
 • Trochę kultury! Savoir vivre dla dzieci na wesoło

  Przeczytałam kiedyś, w jakiejś książce, że to, czego nauczymy nasze dzieci do 7-go roku życia jest kluczowe dla ich wychowania. Z drugiej jednak strony myślę sobie, że na naukę nigdy nie jest za późno. I choć czasem mam wrażenie, że idzie ona w las, to rzadkie momenty, gdy moi chłopcy np. powiedzą „dzień dobry” czy złożą swoje ubrania napawają mnie optymizmem i są źródłem nadziei. 😉 Dziś opowiem Wam o książce, która uczy dzieci zasad dobrego wychowania w niecodzienny sposób – na wesoło! Jesteście ciekawe, co to za książka? Czytajcie dalej!

   

  Miłośniczką książek dla dzieci, autorstwa Grzegorza Kasdepke, jestem od dłuższego czasu zarówno ja, jak i moi chłopcy. Charakteryzuje je przede wszystkim to, że uczą i bawią. Świetne poczucie humoru to znak rozpoznawczy tego autora. Nie inaczej jest w przypadku książki, którą chcę Wam dziś polecić.

  „Bon czy ton savoir vivre dla dzieci”

  „Bon czy ton savoir vivre dla dzieci” to książka ucząca zasad dobrego wychowania, czyli tego, jak należy się zachowywać w różnych życiowych sytuacjach. Wiedza niezwykle przydatna, choć dla wielu, również dorosłych, niestety tajemna. 😉 A jak mówi powiedzenie: „Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał”. Dlatego uważam, że temat książki to strzał w przysłowiową dziesiątkę.

  Być może myślisz sobie w tym momencie: „nuda!!!”. Nic bardziej mylnego nudne to jest nasze nieustanne powtarzanie – „sprzątnij, umyj, zrób to, zrób tamto”. Tak ja też często, mówiąc wprost, „truję”. Ale książka Grzegorza Kasdepke z „truciem” nie ma nic wspólnego.

  Nie znajdziecie w niej moralizatorstwa i suchego opisu zasad dobrego wychowania. Jej fabuła to przygody bliźniaków – Kuby i Buby. Podczas wykonywania codziennych czynności, w różnych życiowych sytuacjach, uczą się zasad dobrego wychowania i prześcigają w pokazywaniu, kto z nich zna je lepiej. A wszystko za sprawą babci Joasi, która postanawia kupić swoim wnuczkom książkę o dobrym wychowaniu.

  Nauka na wesoło

  Czego nauczą się Wasze dzieci z tej książki? Znajdziecie w niej ponad 100 krótkich historyjek. W każdą z nich subtelnie wpleciona została jedna zasada dobrego wychowania. Sama bym nie pomyślała, że jest ich aż tyle! Czyta się świetnie i jest przy tym mnóstwo śmiechu.

  My najczęściej sięgamy po nią przy obiedzie, a gdy chłopcy skończą jeść proszą, abym czytała dalej. Są ciekawi, co przydarzy się Kubie i Bubie w kolejnej historyjce.

  Jeśli macie już dość nieustannego powtarzania, jak należy zachowywać się przy stole, co robi się z zasmarkanymi chusteczkami do nosa i gdzie powinny znaleźć się papierki po cukierkach spróbujcie nauki na wesoło!

  Dla kogo?

  Moim zdaniem książka jest idealna dla dzieci od ok. 6 roku życia, chociaż mój 5-latek również lubi jej słuchać. To jedna z tych pozycji książkowych, które warto mieć w swoim księgozbiorze.

  Cóż zabieram się za czytanie, bo już nie mogę się doczekać pierwszych efektów. Choć doskonale wiem, że czasem trzeba na nie poczekać nawet kilka lat. 😉

  Na koniec powiem Wam tylko, że książka zdobyła nagrodę Edukacja XXI. A może znasz inne ciekawe sposoby/książki, które sprawdziły się u Ciebie? Koniecznie daj znać w komentarzu.

  Pozostałe książki dla dzieci, polecane przeze mnie na blogu, znajdziesz tutaj.

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o