• Mamy zdanie
  • Slow parenting – nowy trend w rodzicielstwie

    Żyjemy coraz szybciej, nasze dzieci również. Szybkie, migające obrazy w telewizorze, szybkie uczenie samodzielności – „pobaw się sam”, „masz tablet”. Dzieciaki mają kalendarze wypełnione po brzegi, czasami bardziej niż ich rodzice. Zabiegani dorośli to i dzieciom nie może się nudzić, bo przecież nuda zabija kreatywność. Dzieci biegają z jednych zajęć dodatkowych na drugie, chcąc sprostać oczekiwaniom rodziców, otoczenia?

    Warto zastanowić się jednak czy brak czasu na swobodną zabawę i nadmiar zajęć dodatkowych nie zabija dziecięcej kreatywności? Czy „zabiegane” dzieci umieją same organizować sobie czas wolny, skoro zawsze robi to za nich dorosły? Ciekawe, jakie pokolenie młodych ludzi wyrośnie za 20 lat? Geniuszy czy ludzi zmęczonych nadmiarem zajęć?

    Slow parenting nie tylko dla dzieci
    Alternatywą dla życia w biegu jest tzw. slow parenting – nowy trend w rodzicielstwie, którego podstawą jest przekonanie, że w wychowaniu dzieci najważniejszy jest wolny czas. Chwila słodkiego lenistwa, bez telewizora czy tabletu, spędzona w towarzystwie rodziców na swobodnej zabawie, poznawaniu świata to właśnie slow parenting. Rolą rodzica jest towarzyszenie dziecku, a nie kreowanie każdej wolnej chwili jego życia. Właśnie w takich momentach tworzy się prawdziwą więź z dzieckiem.

    Cudowne lata 80-te
    Gdy przypomnę sobie moje dzieciństwo, które upłynęło w trudnych, ale cudownych latach 80-tych, zastanawiam się czy slow parenting to nowy trend czy odkryty na nowo? Znajduję w nim wiele podobieństw do czasów mojego dzieciństwa. Różnica jest taka, że teraz jest trudniej żyć slow, gdy świat zmusza nas do życia fast. Czy slow parenting to zjawisko nowe, czy też nowa nazwa tego, co zostało zapomniane nie wiem. Jednak niewątpliwie chwile spędzone z rodzicami, kiedy robimy razem różne zwykłe i „niezwykłe” rzeczy pozostają w pamięci na zawsze.

    Myślę, że nie warto przesadzać z nadmiarem obowiązków, bo przecież potrzeba miłości, uwagi i bliskości nie zostanie zaspokojona nawet na najlepszych zajęciach dodatkowych. Pamiętajmy, że dzieciństwo kształtuje człowieka na całe życie.

    Dodaj komentarz

    avatar
    1000
      Subscribe  
    Powiadom o