• Ciekawe miejsca
 • 3 piękne miejsca na weekend we dwoje

  Jest taki jesienny weekend raz w roku, kiedy mama i tata wyjeżdżają, aby uczcić kolejną rocznicę swojego ślubu. Tym razem wybraliśmy się na zachód Polski w okolice Kotliny Kłodzkiej, gdzie w dwa dni zwiedziliśmy trzy piękne miejsca położone w niewielkiej odległości od siebie. Jeśli również kolekcjonujecie piękne wspomnienia i szukacie pomysłu na weekend we dwoje oto moje propozycje.

   

  Jesień zaczęła się deszczowo, więc czekaliśmy na najbliższy słoneczny weekend, aby wybrać się na naszą rocznicową wycieczkę i w końcu nadszedł! Plan, jak co roku, był napięty, ponieważ zawsze chcemy zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Zamiast poleżeć w SPA całe dwa dni chodzimy i zwiedzamy. Do tej pory zwiedzaliśmy różne rejony Polski i co roku jeszcze bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że Polska jest piękna. Tym razem odwiedziliśmy jedno miejsce w pobliskich Czechach i dwa na zachodzie kraju.

  Skalne miasto – Czechy

  Wstaliśmy wcześnie rano i pojechaliśmy prosto do Czech, aby zobaczyć Cieplicko-Adrszpaskie Skały, zwane również Skalnym Miastem. Niezwykły rezerwat przyrody, w którym znajdują się ogromne skały o różnych kształtach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od strony Skał Cieplickich, potem przeszliśmy do Skał Adrszpaskich.


   

   

   

   

   

   

   

   
  Cały rezerwat otoczony jest górami, co sprawia, że również okoliczne widoki zachwycają. Przejście całej trasy to około 16 km pieszej wędrówki.


   
  Na końcu naszej drogi dotarliśmy nad przepiękne, lazurowe jeziorko otoczone drzewami w jesiennych barwach. Żałuję tylko, że nie mogliśmy spędzić tam więcej czasu, ponieważ musieliśmy wracać, aby zdążyć przed zmrokiem.


   

   

  Błędne Skały

  Przenocowaliśmy w Kudowie Zdroju, gdyż stamtąd było ok. 20 minut drogi do kolejnego celu naszej wycieczki, czyli Błędnych Skał, które planowaliśmy zwiedzać następnego dnia.

  Gdy dotarliśmy do parkingu przy Błędnych Skałach została nam godzina pieszej wędrówki przez las, aby można było zacząć spacer w skalnym labiryncie. Tutaj również nie zabrakło pięknych widoków na okoliczne szczyty górskie.


   
  Żartowałam sobie do męża, że jest to wycieczka dla osób do rozmiaru 38/40, bo większym osobom miejscami trudno byłoby przecisnąć się przez wąskie szczeliny skalne, które trzeba minąć, by móc iść dalej. Czasem musieliśmy się schylać lub iść bokiem. Na szczęście nie trzeba było wciągać brzucha, czyli jednak nie jest tak źle, biorąc pod uwagę 9 letni staż małżeński. 😉


   

   

   

   

   
  Zwiedzanie Błędnych Skał trwało niecałą godzinę, gdyż powierzchniowo zajmują one znacznie mniejszy obszar niż Skalne Miasto w Czechach. Zostało więc trochę czasu na obiad i zwiedzanie kolejnego miejsca, czyli oddalonej o ok. godzinę drogi Twierdzy Srebrna Góra.
   

  Twierdza Srebrna Góra

  Twierdza Srebrna Góra znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie i jest największą twierdzą górską w Europie. Kiedyś istniały tu: piekarnia, browar (są plany aby wznowić jego działanie), hodowano zwierzęta, a w magazynach można było przechować żywność i opał na co najmniej trzymiesięczne oblężenie. Miejsce to ma bardzo ciekawą historię, którą poznajemy podczas zwiedzania z przewodnikiem. Nas oprowadzała Pani Dominika, ubrana w strój żołnierza pruskiego, która opowiadała w taki sposób, że z pewnością byłaby ulubioną nauczycielką historii wielu uczniów. Nie brakowało żartów, anegdot, zagadek, a na koniec również wystrzału z prawdziwej broni.


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
  Twierdzę Srebrna Góra warto odwiedzić również ze względu na piękne widoki, jakie roztaczają się dookoła.


   
  Dla dzieci dodatkową atrakcją może być przejazd taką oto kolejką z parkingu do twierdzy.


   
  Kiedyś z pewnością przyjedziemy tu jeszcze raz z chłopcami, muszą tylko jeszcze trochę podrosnąć, ponieważ na tą chwilę nie daliby rady przejść całej trasy. Jeśli chcielibyście wybrać się z dziećmi to lepiej ograniczyć się do Błędnych Skał i Twierdzy Srebrna Góra. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas gorąco polecam Wam te 3 miejsca, na nas zrobiły ogromne wrażenie.

  Znacie inne piękne miejsca w Polsce? Dajcie znać w komentarzu, chętnie dopiszę coś do mojej listy. 🙂

  Dodaj komentarz

  avatar
  1000
    Subscribe  
  Powiadom o