• Mamy zdanie
  • 10 najczęstszych pytań mam i odpowiedzi z mojego bloga

    Piszę mojego bloga już prawie 5 lat. Przez ten czas opublikowałam wiele wpisów. Są wśród nich odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania mam. Postanowiłam zebrać je w jednym miejscu. Dziś mam dla Was odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań mam. Dlaczego moje dziecko nie mówi? Czemu nie chce jeść? Jak oduczyć malucha sikania do pieluchy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym wpisie. Część z nich to wywiady z ekspertami, część to wynik mojego matczynego doświadczenia. Zapraszam po solidną dawkę wiedzy!

    1. Czy moje dziecko prawidłowo się rozwija?

    To pytanie, które, na wczesnym etapie rozwoju dziecka, zadaje sobie chyba każda mama. Obserwując inne maluchy często porównujemy je z naszymi. Zastanawiamy się, czy nasze dziecko nie powinno już siedzieć, czemu jeszcze się nie obraca, kiedy zacznie chodzić itd. Sama mając małe dzieci szukałam odpowiedzi na te pytania. Aby inne mamy miały łatwiej, postanowiłam spytać u źródła. Do rozmowy zaprosiłam fizjoterapeutkę Izabelę Napierałę. Tak powstał wywiad – O rozwoju dziecka.

    2. Dlaczego moje dziecko nie mówi?

    To jedno z najczęstszych pytań, jakie spotykam na grupach dla mam. Trudno się dziwić, każdy rodzic czeka z utęsknieniem na pierwsze słowo swojego dziecka. Ja sama nie miałam tego problemu, ale wiem, że opóźnienie mowy spotykane jest coraz częściej. Pediatrzy często radzą: „trzeba poczekać”, jednak czy na pewno warto? O to m.in. spytałam logopedy i mamy Magdaleny Rybki, który znajdziecie tutaj – Dlaczego moje dziecko nie mówi?

    3. Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

    Jeśli masz w domu małego niejadka i zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść? Koniecznie przeczytaj wpis gościnny psychodietetyka Zuzanny Anteckiej – Moje dziecko nie chce jeść! Poznasz 6 najczęstszych powód tego problemu.

    4. Czym są zaburzenia integracji sensorycznej i jak je rozpoznać?

    Twoje dziecko jest nadmiernie ruchliwe, a może wręcz przeciwnie? Często się potyka, wchodzi na różne przeszkody? Nie lubi się przytulać? Nie toleruje pewnych smaków i zapachów? Nic nie chce jeść? Być może ma zaburzenia integracji sensorycznej. To również coraz częściej spotykany problem, który trzeba jak najwcześniej rozpoznać. Jeśli podejrzewasz, że zaburzenia integracji sensorycznej mogą dotyczyć Twojego dziecka, koniecznie przeczytaj ten artykuł – Zaburzenia integracji sensorycznej, jak je rozpoznać? Terapeutka integracji sensorycznej, neurologopeda – Anna Sieradzka mówi m. in. o tym, jak rozpoznać problem, jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić.

    5. Jak pozbyć się pieluchy?

    Pielucha to zmora wielu mam! Często chcemy pozbyć się jej jak najszybciej. Czasem towarzyszy temu stres, zdenerwowanie, presja. Jak i kiedy odpieluchowałam moich dwóch synów? O tym przeczytacie w artykule – Jak pozbyć się pieluchy?

    6. Czy telewizja ma szkodliwy wpływ na dzieci?

    Osobiście jestem zwolenniczką wstrzemięźliwości, jeśli chodzi o oglądanie telewizji przez dzieci. Sama, jakiś czas temu, zerwałam z „nałogiem”. Postanowiłam sprawdzić, co na temat dzieci i telewizji sądzi psycholog. Tak powstał wywiad – Dziecko i telewizja – 7 pytań do psychologa, który moim zdaniem powinien przeczytać każdy rodzic!

    7. Jak dobrze zacząć przedszkole?

    Jesteśmy już na półmetku wakacji. Jeśli Twoje dziecko czekam wkrótce przedszkolny start koniecznie przeczytaj o tym, jak powinien on wyglądać i co możesz zrobić, aby mu go ułatwić. O tym Jak dobrze zacząć przedszkole? porozmawiałam z psycholog Agnieszką Stein, autorką książek „Dziecko z bliska” i „Dziecko z bliska idzie w świat”, które gorąco Wam polecam.

    8. Co na obiad?

    To pytanie, które niemal każdego dnia zadaje sobie wiele z nas. Dlatego postanowiłam spytać blogerek kulinarnych, które nie mają tego problemu, o pomysły na szybki obiad. Tak powstał wpis Co na obiad? 14 przepisów blogerek kulinarnych na szybki obiad, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

    9. Dlaczego został mi brzuch po ciąży?

    Jeśli zastanawiasz się dlaczego został Ci brzuch po ciąży, być może mamy ten sam problem. Problem, o którym mało się mówi i który niewielu lekarzom jest znany. Sama odwiedziłam kilku, by go rozeznać. O tym, czego dowiedziałam się podczas rozmowy z fizjoterapeutkami i lekarzami przeczytacie w artykule – Rozstęp mięśni prostych brzucha po ciąży, też to masz?

    10. Co zamiast kary?

    Kwestie wychowawcze to tematy, które zawsze budzą sporo emocji wśród mam. Czasem wychowując własne dzieci powielamy wzorce naszych rodziców lub sięgamy po te, które znamy – kara, szantaż, straszenie. Ja wyznaję zasadę, że dobrze jest poznać alternatywne metody wychowawcze, jak choćby pozytywną dyscyplinę. Jeśli zastanawiasz się co może być alternatywą dla kary i jakie są jej konsekwencje przeczytaj artykuły: Co zamiast kary? oraz Kara i jej 4 konsekwencje.

    Ten wpis to kompendium wiedzy, którą udało mi się zgromadzić na blogu. Udostępnij go proszę dalej, aby jak najwięcej mam mogło z niej skorzystać. Świadomość tego, że to co robię daje wartość innym, to dla mnie najlepsza nagroda.

     

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments